//
هم‌اکنون می‌خوانید...
وبلاگ

شيوا محبوبى : نسرين ستوده آزاد شد. ايا رژيم تمام زندانيان سياسي را آزاد ميكند؟

این مطلب در نشریه زندانی سیاسی شماره ١٩ منتشر شد.
نسرین ستوده وکیل دادگستری٬ فعال اجتماعی و جنبش زنان و فعال حمایت از کودکان را پس از سه سال رژيم مجبور شد آزاد كند.
نسرين ستوده طبعا نميبايست حتى يك لحظه در زندان بسر ميبرد. نسرين وكالت پرونده‌های تعدادى از فعالين حقوق زنان و كودكان در معرض اعدام را برعهده داشت. نسرین بخش بزرگی‌ از زندگی‌ حرفه‌ای خود را صرف دفاع از کودکانی کرده است که با بیدادگاه‌های دستگاه قضایی رژیم شکنجه و اعدام سر و کار پیدا کرده اند. در كشورهايى كه حداقل حقوق انسانى رعايت ميشود كسانى مانند نسرين ستوده بايد براى فعاليت انسانى كه ميكنند جايزه گرفته و حمايت شوند. اما نسرين به اتهام » اقدام علیه امنیت ملی» دستگير شد، خانواده اش تحت فشار قرار گرفت, پس از دو ماه از دستگيريش به او اجازه ملاقات با فرزندانش داده شد و بارها از ديدن فرزندانش محروم شد، همسرش را دستگير و دختر سيزده ساله اش را ممنوع الخروج كردند. نسرين چند بار مجبور شد دست به اعتصاب غذا بزند. رژيم جمهورى اسلامى در كمال سبعيت نسرين را به دليل فعاليت هاى انساندوستانه اش مورد غير انسانى ترين اذيت و آزارها قرار داد.
از طرفى ديگر، در پرتو كارزارهاى بين المللى دفاع از نسرين ستوده، نسرين در سطح دنيا به يك چهره شناخته شده تبديل شد. تمامى سايتهاى اينترنتى در مورد وضعيت نسرين نوشتند و تعداد وسيعى از سازمانهاى جهانى خواستار آزادى وى شدند. در سال ٢٠١٢ از سوى اتحاديه اروپا به نسرين جایزه معتبر آزادى انديشه “ساخاروف” را اعطا كردند. رژيم براى آزادى نسرين تحت فشار وسيع جهانى قرار گرفت و با نگه داشتن وى در زندان عملا خودش را رسواتر ميكرد.
نسرين ستوده بالاخره به همراه چند تن ديگر از زندانيان سياسى از جمله فیض‌الله عرب سرخی، محسن امین‌زاده، مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی و میرطاهر موسوی در تاريخ هجدهم سپتامبر ٢٠١٣ آزاد شد. آزادى اين زندانيان دقيقا در آستانه سفر روحانى به آمريكا و حضورش در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل انعكاس جهانى وسيعى به اين خبر داد.
خبر آزادى اين زندانيان به سرعت درتمام رسانه ها منعكس شد. مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، اين را «نشانه‌ای مثبت» خواند و وزارت خارجه آمریکا و انگلستان و تعدادى ديگر از كشورها ضمن استقبال از اين موضوع خواستار » وفاداری حسن روحانی به وعده‌های انتخاباتی خود» شدند. نشريه گاردين از اين آزادى به عنوان » محسوس ترين تغيير» در بهتر شدن شرايط ايران تحت رياست جمهورى روحانى اسم برد. رسانه هاى اصلى وابسته به دولتها شتابزده حاميان » اصلاحات » را دعوت كرده تا در مورد تلاشهاى روحانى براى » نجات ايران» صحبت كنند . سئوال اينست كه چه سياستى در پشت اين تبليغات و آزادى نسرين ستوده خوابيده است.
ما در اين دوره و قبل از آزادى نسرين ستوده شاهد عقب نشينى آشكار رژيم در مقابل آمريكا بوده ايم. براى اولين بارخامنه اى اعلام كرد كه «ما اصلا نميخواهيم سلاح هسته اى بسازيم»، روحانى در تويتر به يهوديان جهان سال نو را تبريك گفت، رژيم فيلترينگ فيس بوك و تويتر را براى يك روز رداشت، روحانى تنها نماينده يهودى، سیامک مره صدق، را با خود به نشست سازمان ملل برد. رژيم علنا عقب نشينى بى سابقه اى كرده است و دولت آمريكا نيز با آغوش باز به استقبال اين عقب نشينيها رفته است.
در فراسوى آزادى نسرين ستوده و چند تن ديگر از زندانيان سياسى و گرد و غبار تبريك و تهنيت به روحانى، يك واقعيت آشكار را ميتوان ديد. دولت آمريكا نميتواند به ايران حمله كند و فاجعه ديگرى مانند عراق بوجود بياورد در نتيجه بشدت تلاش ميكند راهى پيدا كند تا جمهورى اسلامى را كه در حال حاضر بر مهمترين كشور در منطقه حاكم ميباشد تحت كنترل بگيرد. رژيم در يك بن بست سياسى، اجتماعى و اقتصادى در داخل و خارج ايران قرار دارد. تحريمهاى اقتصادى عملا تنها به مردم ايران ضربه زده و زندگى را براى مردم غير قابل تحمل كرده است. اين تحريمها و گرانى و كمبود حاصل از آن گذران زندگى را بر مردم سخت كرده و نارضايتى مردم نسبت به رژيم را بيش از پيش افزايش داده است. رژيم ميداند كه ديگر نميتواند به بهانه جنگ و يا با ايجاد قتل عام ديگرى مانند دهه ٦٠ مردم را بترساند و اعتراضشان را خاموش كند. اعتراضات مداوم مردم در طول بيش از سه دهه در اشكال مختلف و بالاخص خيزش مردم در سال ۸۸ و انعكاس جهانى آن رژيم را در موضع بسيار ضعيفترى از هميشه قرار داده است. رژيم بيش از هر زمانى در سطح دنيا افشا شده است و در داخل و خارج ايران در ضعيف ترين موقعيت خود ميباشد. جمهورى اسلامى ديگر نميتواند حيات ننگين خود را به اين شكل موجود ادامه دهد و عليرغم تمام دعواهاى جناحى در داخل رژيم, سران رژيم ميدانند كه براى نجات نظام جمهورى اسلاميشان بايد كارى بكنند. در اين راستا اينبار رژيم دست به عقب نشينى محسوسترى زده است. مردم ايران و همينطور رژيم اسلامى هر دو ميدانند كه روحانى ربطى به برقرارى آزادى در ايران ندارد. زمانى كه روحانى بر سر كار آمد بر دو نكته انگشت گذاشت : آزادى زندانيان سياسى و آزادى مطبوعات. در آن هنگام نيز مجددا رسانه ها و دول غربى چشمانشان را بر تمام جنايات رژيم بستند و با آغوش باز به پيشواز اين دروغهاى رژيم رفتند. انگشت گذاشتن روحانى بر دو خواست فوق اتفاقى نبود، نشاندهنده فشار مردم بر رژيمى بود كه تا ديروز ميگفت «ما اصلا زندانى سياسى در ايران نداريم» . مردم رژيم و روحانيش را مجبور به عقب نشينى بسيار محسوسى كرده اند.
برخى ميگويند بايد خوشبين بود، شايد روحانى ميخواهد زندانيان را آزاد كند، به او وقت بدهيم. بله ممكن است رژيم تعداد محدود ديگرى از زندانيان را هم در اين مقطع آزاد كند اما بايد سياست پشت اين حركت را ديد. جهت يادآورى به افرادى كه به عمد يا غيرعمد فراموش كرده اند روحانى كيست بايد اين را بگويم كه قبل از هر چيز نفس اينكه يك نفر در رژيم ميتواند به منسب رئيس جمهورى برسد در خود ماهيت اين فرد را نشان ميدهد. علاوه بر اين روحانى هميشه يكى از سران رژيم و مورد تاييد خامنه اى بوده است. روحانى ١٦ سال عضو شورای عالی امنیت و اکنون رئیس این شورا كه اصلی ترین نهاد تصمیم گیری درمورد کمک به تروریسم در خارج کشور و حمایت از بشار اسد و جنایت علیه مردم سوریه بوده است، روحانى حامى قاطع سركوب دانشجويان در خيزش سال ١٣٧۸ بود و در همان سال در محكوميت تظاهرات دانشجويى در سخنرانيش گفت دانشجويان معترض بايد شناسايى و به بسيج معرفى شوند. وى در بخشى از سخنرانيش ميگويد: » خوشبختانه اکثر این عناصر در ظرف دیروز و دیشب دستگیر شدهاند. همه این افراد مورد بازجویی قرار خواهند گرفت. در میان این افرادی که دستگیر شدهاند افراد شرور، جنایتکار و سابقهدار، وابسته به گروهکهای معاند و ورشکسته، افرادی که به نوعی از سوی دستهای مشکوک تطمیع شده بودند همه اینها دیده میشوند که در فرصت مناسب ماهیت این افراد به مردم معرفی خواهد شد. بیتردید آنهایی که به آشوب و تخریب اموال عمومی و تعرض به نظام در این چند روز مشغول بودهاند، در دادگاههای صالحه ما محاکمه خواهند شد و طبق قوانین و مقررات به مجازات خواهند رسید «. در اين سخنرانى روحانى در واقع در مورد شكنجه و زندانى كردن فرزندان مردم صحبت ميكند، در مورد كسانى مانند سعيد زينالى صحبت ميكند كه چهارده سال است مادرش نميداند چه بر سر سعيد آمده است.
آيا آزادى نسرين ستوده و چند نفر ديگر و يا حتى آزادى تعداد محدودى زندانى سياسي نشانه باز شدن فضاى ايران و آزادى زندانيان سياسى و توقف اعدامهاست؟ يقينا نه.
ما مردم ايران كه ٣٤ سال است تحت حاكميت رژيم زندگى كرده , سهمى بجز فقر و شكنجه و زندان و اعدام نداشته ايم و عكس العمل دول غربى را نيز در مورد اين جنايات رژيم ديده ايم ميدانيم كه دولت آمريكا و ساير دول غربى تنها به منافع خود و نه به منافع مردم و نقض حقوق انسانى فكر ميكنند و روحانى و ساير سران رژيم نيز تنها براى نجات جانشان و حفظ رژيم دست به چنين عقب نشينى محدودى ميزنند.
اين روزها تقريبا تمام رسانه ها بالاخص رسانه هاى اصلى كشورهاى غربى مشتاقانه در مورد آزادى زندانيان سياسى در ايران صحبت ميكنند و با استفاده از خبر آزادى نسرين ستوده و چند زندانى ديگر ميخواهند تصوير مثبتى از رژيم بدهند. در اين برنامه ها اكثريت شركت كنندگان و نويسندگان جرايد كه ايرانى هستند از » تغيير محسوس» در شرايط ايران صحبت ميكنند اما نميگويند كه از زمان سر كار آمدن روحانى بيش از ١٥٠ نفر از زندانيان تحت عنوان جرائم مواد مخدر اعدام شده اند، هزاران زندانى سياسى در اثر محروميت از درمان و دارو در خطر مرگ هستند. كسى نميگويد كه به محمد رضا پورشجرى، وبلاگ نويس زندانى گفته اند به شرطى او را مداوا ميكنند كه اعتراف تلويزيونى را قبول كند، كسى نميگويد كه در طول يكماه گشته به هزاران زن و دختر به دليل به «بدحجابى» يورش برد و زنان بسيارى را دستگير كرده اند. طبعا از دول غربى نميتوان انتظار داشت به واقعيات فوق اشاره كنند اما از كسانى كه به وضعيت ايران و جنايات ٣٥ ساله رژيم واقف هستند انتظار ميرود كه وجدان انسانيشان را ملاك قرار داده و به واقعيات بالا نيز اشاره كنند.
خطر تلاشهاى كسانيكه سعى دارند آزادى نسرين ستوده را به حساب تغيير رژيم بگذارند اينست كه به اين وسيله با قصد و يا بدون قصد عملا به ضرر آزادى زندانيان سياسى و مردم ايران و به نفع رژيم اسلامى تبليغ ميكنند.
زمانى كه آزادى معدود تعدادى زندانى سياسي وعقب نشينى رژيم به عنوان تغيير رژيم تبليغ ميشود و از سركوب و سبعيت رژيم صحبت نميشود، حساسيت مردم دنيا و جامعه جهانى نسبت به زندانى سياسى، شكنجه و اعدام در ايران كم ميشود. فردى را تصور كنيد كه ايرانى نيست و اخبار ايران را مستقلا دنبال نكرده و تنها منبع خبريش رسانه هاى اصلى در جامعه است. اين فرد فرضش اينست كه روحانى در ايران تغيير بوجود مياورد و در نتيجه عملا دليلى نميبيند كه براى آزادى زندانيان سياسى به رژيم فشار بياورد. واقعيت اينست كه در حالى كه پارلمان اروپا، سازمان ملل و ساير سازمانهاى جهانى، دول غربى و مدافعان » تغيير محسوس» در رژيم ميگويند بايد به روحانى وقت داد تا ببينيم چه ميكند، انعكاس صداى هزاران زندانى سياسى شكنجه شده كه از دارو و درمان محروم و در معرض خطر مرگ خاموش قرار دارند كمرنگ ميشود.
مدافعين آزادى زندانيان سياسى بايد با تبليغاتى كه ميخواهد به روحانى و رژيمش رسميت بدهد, از هر طريق ممكن مقابله كنند؛ اين تبليغات براى زندانى سياسى كه جسم و روانش در گوشه سلول زندان دارد متلاشى ميشود حياتى است.
خبر رسانى در مورد زندانيان سياسى، انعكاس مداوم وضعيت زندانيان سياسى و افشا جنايات رژيم، فشار به رسانه ها براى انعكاس واقعيت موجود در ايران, فشار بر و مقيد كردن دولتها و سازمانهاى جهانى براى تحت فشار گذاشتن رژيم جهت توقف شكنجه، لغو احكام اعدام و آزادى تمامى زندانيان سياسى ميتوانند گامهاى موثرى در خنثى كردن تبليغات براى رژيم و جلب همبستگى مردم جهان براى آزادى زندانيان سياسى باشد.
شيوا محبوبى
٢٢ سپتامبر ٢٠١٣
برای مطلب شیوا

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

1 پاسخ به ‘شيوا محبوبى : نسرين ستوده آزاد شد. ايا رژيم تمام زندانيان سياسي را آزاد ميكند؟

  1. من معتقد هستم اقداماتی که دررسانه ها بعنوان مثبت بودن وعده های روحانی ازان یاد میکنند عوام فریبی بیشترنیست وتنها خریدن فرصتی بیشتر برای این رژیم جنایتکار و اصلا نباید خوشبین بود وتنها هدفمان رامبارزه وتلاش برای سرنگونی این جنایتکارهاباید سازمان دهی کنیم

    Posted by هرمین | اکتبر 18, 2013, 18:40

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

كمك مالى خود را براى ما ارسال داريد

طومار حمايت از زندانيان سياسي, لطفا امضا كنيد

ما را در تویتر دنبال کنید!

خطا: توییتر پاسخ نداد. خواهشمندیم چند دقیقه صبر کنید و این صفحه را بازآوری نمایید.

آرشیو ماهانه

مدیران وبلاگ

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: