//
هم‌اکنون می‌خوانید...
وبلاگ

مصطفی از ایران: وضعیت زندگی زندانیان سیاسی به لحاظ جایگاه وموقعیت اجتماعی

این مطلب در نشریه زندانی سیاسی شماره ١٩ منتشر شد.
حکومت تاکنون از نظرسرکوب نتوانسته به آن شرایط قبلیش دست یابد. همه این دست آوردها بازتاب فعالیتهای فعالان سیاسی، اجتماعی، توده میلیونی مردم انقلابی دریک تصویرنقش زندانی سیاسی و پیشکسوتان امرانقلاب، که به دخالت وسازماندهی هرچند ضعیف وقابل نقد باشد، چنین تاثیری براین اختلافات جناحی گذاشت که کاخ ریاست جمهوری تعطیل وبطور جدی هواپیمای اختصاصی را برای رهبرو مقام معظم ویاران صدیقش آماده شده بود. مجلس از ترس تسخیراین مرکز بی قانونی توسط توده به تنگ آمده، لحنش راعوض کرد وبصورت نیمه تعطیل درآمده بود. نیرو برای سرکوب نداشتند ، نیروهای سوری، لبنانی، آفریقایی وکشورهای جوار ایران به صورت روز مزدی استخدام شده و برای هر روز، نفر حد اقل مبلغ ٢٥٠ هزارتومان پرداخت می شد. رده های پایین سپاه و نیرو انتظامی نافرمانی میکردند و با مردم تظاهرات کننده در مسیرحمله ها وطرح های مقبله بامردم همکاری می کردند. درچنین شرایطی بود که هردو جناح ضد انقلاب برسر سرکوب موج به پاخواسته ی انقلاب متحد می شوند. در این اثنا خانواده های زندانیان سیاسی و زندانیان جانباخته، در تلاش بیشتری برای پیوند خود با فعالان سیاسی و یاران وهمرزمان رفقای به خاک خفته شان بودند. در این شرایط حساس، روحیه ای سرشار از شعف وشادی آنان، انگار در پشت سر عزیزانشان شعارها را تکرار می کردند، چه لذت بخش وفراموش نشدنی است! در آنجا انسان احساس می کرد که نیروی مادی و تشنه ی آزادی در درون این قتلگاهی که حکومت در جامعه ایران راه انداخته هنوزنتوانسته روحیه ی رزمندگی وانقلابی را در هم بشکند! این هم گوشه ای از نقش وجایگاه زندانیان سیاسی وخانواده هایشان درهمرزمی با سایر توده های مردم بود. بازگوی این بخش از مبارزات سیاسی را به یاد وخاطره ی آن صدها هزار رهبران وعزیزانی که در مسیر کاروان انقلاب، توسط جلادان جمهوری اسلامی دستگر وشکنجه ودر نهایت در دفاع ازکرامت انسان از جان گذشتند وهمچنین یادمانی ماندنی برای تمام رفقای که در حال حاضردرزندان بسر می برند وهم تقدیم به آن عزیزانی که آزاد شده و بیرون از زندان هستنند.
واما اشاره کوتاهی به وضعیت زندگی زندانیان سیاسی به لحاظ جایگاه موقعیت اجتماعی، انسانی وحقوقی تحت کنترل در زندانهای این رژیم .
اجازه بدهید با ابزار اصلی ودر ارتباط مستقیم با زندانی سیاسی، منظور بازجویی های گسترده مستمر، رفتار وکردارتوهین آمیزو دورازشان انسان، متوسل شدن به انواع برخورد های فیزیکی وجسمی یعنی شکنجه ، زندگی زندانیان سیاسی را شروع کنم! در چند صد ساله ی گذشته نظام سرمایه داری، به نسبت نظام های سیاسی و اقتصادی ماقبل خود، شیوه ی کنترل جامعه، از نظر سازماندهی ارگانیک سرکوب! در راستای کسب سود وسرمایه، سیستم تشکیلات اداری خود را کلاسه ومنظم تر کرده است. یکی از این راهها تشکیلات رسمی وعلنی، سازمان زندانها می باشد. ازجمله در ایران شاهنشاهی واکنون تحت حاکمیت جمهوری اسلامی، این ارگان مخوف ومرکزاجرا نمودن سیاسیتهای حکومت در جهت حفظ نظام، دارای نظم ودسیپلین اداری وسلسله مراتب اجرایی احکام صادرشده از طرف مقامات ذیصلاح که به دانش کشتار وقصاوت آموزش دیده اند، پیروی ومدیریت سیاسی می شود. سازمان زندانها، خود تحت نظرقوه قظائیه و وزارت دادگستری است. بدلیل اهمیت این ارگان از نظرجایگاه سیاسی وحفظ امنیت منافع سرمایه وسرمایه داری ودولت های مجری این سیاستها، قوه قضائیه کاملا خود محور و به شکلی در راستای اجرای سیاستهای سرکوب گرانه اش مستقل وسیال است! سیال بودنش ازاین لحاظ حائز اهمیت است که دید گاههای ضد انسانی تمام باندها وگرایشات درون حاکمیت را تضمین و تامین می کند. در جمهوری اسلامی این دستگاه سرکوب دارای ویژه گی خاصی است. (اسلام سیاسی) توسط این افکار قبیح با بسیج لمپنهایش واستفاده از احساسات مذهبی و… زمینه ی هرگونه شکنجه، تجاوز، بی حرمتی واعدام را نسبت به زندانیان فراهم آورده ورسمیت بخشیده است. وبه شکل غیرانسانی مرتکب هر اقدام وحشیانه می شوند. اشاره به پاره ی ازجنایت به شناخت ما خواهد افزود، البته نه به منظور تداعی این دوران تلخ وجانکاه، .بلکه برای به تصویر کشاندن رژیمی که یک زره بوی از انسانیت نبرده است ! در هفته آینده سعی می کنم که این مطلب را بطور واضح و روشن برای همگان توضیح دهم، پس منتظر بمانید تا هفته آینده.

Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

كمك مالى خود را براى ما ارسال داريد

طومار حمايت از زندانيان سياسي, لطفا امضا كنيد

ما را در تویتر دنبال کنید!

خطا: توییتر پاسخ نداد. خواهشمندیم چند دقیقه صبر کنید و این صفحه را بازآوری نمایید.

آرشیو ماهانه

مدیران وبلاگ

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: