//
هم‌اکنون می‌خوانید...
وبلاگ

ملاقات شيوا محبوبى با اتحاديه اروپا در رابطه با زندانيان سياسي محروم از درمان

به دنبال فعاليتهاى كمپين » نگذاريد قلبشان از تپش باز ايستد», كمپين حمايت از زندانيان محروم از دارو و درمان, روز چهارشنبه ٢۹ ژانويه ٢٠١٤, شيوا محبوبى سخنگوى كميته مبارزه براي آزادى زندانيان سياسي با هيئتى از» سرویس فعالیت خارجی اتحاديه اروپا» در بروكسل ملاقات كرد. اين هيئت با كاترين آشتون, مسئول سياست خارجى اتحاديه اروپا , كار ميكند. از سوى اين هىئت آنتونيس الكساندريدس , و روبرتو اولمى از مسولين بخش حقوق بشر در امور ايران حضور داشتند۔

در اين ملاقات ابتدا شيوا محبوبى آمارى از زندانيان اعدام شده در سال ٢٠١٣ و همچنين ليستي از زندانيان اعدام شده در آغاز سال ٢٠١٤ را ارائه داده و ضمن اشاره به اوجگيري اعدامها پس از سر كار آمدن روحانى اظهار داشت كه تنها در عرض دو هفته ١٤ ژانويه الى ٢۸ ژانويه ٢٠١٤ حدود ٦٠ نفر اعلام شده اند. اين اعدامها علاوه بر اعدامهاى مخفيانه اى است كه اعلام نميشود.

در جواب به اين نكته كه اعلام ليست اعدامها از سوى رژيم مثبت است چرا كه حد اقل اسامى را اعلام ميكنند و قوه قضاييه به نظر ميايد از روحانى مستقل كار ميكند, شيوا محبوبى اظهار داشت كه قوه قضاييه كاملا به روحانى و رژيم مرتبط است و جداگانه عمل نميكند, رژيم تعداد زيادي را مخفى و بدون اطلاع مردم و خانواده اين زندانيان اعدام ميكند و به اعدام شيركو معارفى اشاره كرد; وى همچنين اضافه كرد اگر رژيم تعدادي از اعدامها ى اجرا شده را علنا اعلام ميكند به اين دليل است كه اولا ميخواهد جو وحشت بوجود بياورد و دوما اينكه ميداند زندانيان و خانواده هايشان و كسانى مانند ما اخبار اين اعدامها را نهايتا به گوش جهان ميرسانند. شيوا همچنين به اعتراضات عليه اعدام و از جمله ملاقاتهاى كميته عليه اعدام با احزاب پارلمانى در آلمان در روز ٢٧ ژانويه اشاره كرد.

شيوا محبوبى تاكيد كرد كه علاوه بر اعتراض به اعدامهاى اخير, علت اصلى درخواست اين ملاقات, درخواست فشار آوردن به رژيم مشخصا جهت ارائه درمان و دارو به زندانيان سياسى ميباشد. وى ضمن معرفى كمپين » نگذاريد قلبشان از تپش باز ايستد» و ارائه گزارشى ٣١ صفحه اي شامل ليست نود و هشت زندانى محروم از درمان , به تفصيل در مورد وضعيت اين زندانيان, سيستماتيك و هدفمند عمل كردن رژيم در اين رابطه و فشار به زندانى براى مصاحبه و اعتراف در ازاى مداوا, تحميل هزينه درمان از سوى رژيم به خانواده ها, كشتن تدريجى اين زندانيان و .بي توجهى سازمانهاى جهانى در اين رابطه به ليست بسيار وسيعتر زندانيان محروم از درمان اشاره كرد. شيوا محبوبى به عنوان مثال به وضعيت زندانيان سياسي رضا شهابى , محمد رضا پورشجرى, حسين كاظمينى بروجردى اشاره كرد و در مورد كيس زانيار مرادى و وضعيت جسميش توضيح داد. وى با اشاره به ملاقات كميته مبارزه براي آزادى زندانيان سياسي در سال ٢٠١٢ با همين هيئت در رابطه با زندانيان محروم از دارو و درمان در زندان رجايى شهر, اظهار داشت كه وضعيت زندانيان محروم از دارو و درمان به مراتب وخيم تر و وسيعتر شده است.

آنتونيس الكساندريدس , و روبرتو اولمى, ضمن توضيحاتي در مورد سياستهاي اتحاديه اروپا در قبال شيوه مطرح كردن نقض حقوق بشر با دولت ايران, در مورد حساس بودن كاترين آشتون و تيم او به مسئله حقوق بشر در ايران و صدور بيانيه هايى در گذشته در اين رابطه صحبت كردند و اشاره كردند كه موضوع حقوق بشر را هميشه سعى كرده اند مطرح كنند و تلاش ميكنند در آينده نيز مسئله نقض حقوق بشر را در نظر داشته باشند.

شيوا محبوبى ضمن انتقاد از اتحاديه اروپا عنوان كرد كه در اين مقطع, و در ملاقاتها و تماسها با دولت ايران در هيچ جايى به نقض حقوق انسانى , اعدامها و شكنجه ها اشاره نكرده , به رژيم فشار نياورده و در طول اين مذاكرات هيچ جايى رسما و علنا اعدام و شكنجه و زندان را محكوم نكرده اند. رژيم عمدا در صدد از بين بردن صدها زندانى از طريق محروم كردن از درمان كه همان » اعدام خاموش» است زده و متاسفانه اين موضوع از لحاظ جهانى هيچ توجهى به خود جلب نكرده است . بي توجهى مراجع جهانى از جمله اتحاديه اروپا به محروميت زندانيان از درمان و همچنين بي توجهى به اعدامهاى اخير نقش بزرگى در انعكاس نيافتن وضعيت زندانيان سياسي و احكام اعدام و بدتر شدن وضعيت اين زندانيان داشته است. رژيم دقيقا بر اين امر واقف است و با استفاده از اين موقعيت دست به اعدامهاى وسيعتر و محروم كردن تعداد هر چه بيشترى از زندانيان سياسي از درمان زده است. وى اظهار داشت كه متاسفانه ديگر صرف صدور بيانيه عمومى از سوى اتحاديه اروپا تاثيرى ندارد و از اين هيئت درخواست كرد كه به طور مشخص به رژيم جهت دادن امكان درمانى و پزشكى فشار بياورد و هر چه سريعتر اقدام نمايد.

آنتونيس الكساندريدس , و روبرتو اولمى, ضمن اظهار تاسف از وضعيت نقض حقوق انسانى در ايران و تشكر از اقدامات كميته مبارزه براي آزادى زندانيان سياسى و اطلاعات ارسالى به اتحاديه اروپا, اظهار داشتند كه موضوع بيماران محروم از دارو و درمان و اطلاعات ارائه داده شده را مورد بررسى قرار داده و نكات و نگرانى خود را در رابطه با اين زندانيان به صورت كتبى در اختيار كاترين آشتون قرار خواهند داد .
در اين ملاقات شيوا محبوبى طومار حمايت از زندانيان محروم از درمان را كه توسط بيش از ٦۸٠ نفر امضا شده بود به اين هيئت ارائه داد. اين طومار همچنان جهت امضا در دسترس ميباشد .
https://www.change.org/en-GB/petitions/don-t-let-their-heartbeats-stop

لازم به ذكر است كه كميته مبارزه براى آزادى زندانيان سياسي كمپين » نگذاريد قلبشان از تپش باز ايستد» را در حمايت از زندانيان محروم از دارو و درمان با دو ماه فعاليت فشرده از دهم اكتبر – دهم دسامبر ٢٠١٣ شروع كرد . اين كمپين با فعاليتهاى متنوعى از جمله مراجعه ما مراجع بين المللى, دولتها و اتحاديه ها و ارسال گزارش وضعيت اين زندانيان, منعكس كردن اسامى زندانيان به مدت دو ماه و به صورت هر روزه , طومار اعتراضى و اختصاص دادن برنامه هاى تلويزيونى و ادامه اين كمپين تلاش دارد افكار عمومى را جهت فشار به رژيم اسلامى بسيج نمايد. از شما دعوت ميكنيم به كمپين » نگذاريد قلبشان از تپش باز ايستد» بپيونديد.

كميته مبارزه براى آزادى زندانيان سياسي
بيست و نهم ژانويه ٢٠١٤

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

كمك مالى خود را براى ما ارسال داريد

طومار حمايت از زندانيان سياسي, لطفا امضا كنيد

ما را در تویتر دنبال کنید!

خطا: توییتر پاسخ نداد. خواهشمندیم چند دقیقه صبر کنید و این صفحه را بازآوری نمایید.

آرشیو ماهانه

مدیران وبلاگ

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: